Afganistan očami Petra Gregora 

Dovolenka v Afganistane nemusí byť až tak nezmyselnou záležitosťou. Ak sa pripravíte vopred, dá sa potulovať po Kábule, Herate, navštíviť údolie Panšír, ktoré sa ubránilo aj počas krutovlády Talibanu, posedíme pri čaji s miestnymi, navštívime múzeum a vyskúšame si v praxi ako sa bojovalo z tanku. Nenechajte si ujsť prednášku, na ktorú nikdy nezabudnete. 

Čas prednášky: 60 minút

Cena prednášky: 120 €

Iracký Kurdistan - Medzi horami a ľuďmi

Autonómny sever Iraku nie je ani tak o pamiatkach ako o ľuďoch - o ich pomoci, pohostinnosti a otvorenosti. 5 návštev v priebehu 9 rokov potvrdzujú výnimočnosť tohto miesta, znovu nachádzanie zabudnutých lokalít blízko hraníc s nepriateľom, spomienku na etnické čistky mierumilovného kurdského národa a ich snahu o sebaurčenie. Taktiež sa spoločne dostaneme na najvyšší vrchol Iraku a irackého Kurdistanu - Cheekha Dar (3611 m). Večný hľadač Peter Gregor vám porozpráva o svojich dobrodružstvách a oblastiach mimo oficiálnych hraníc Kurdistanu, kde by turista nemal chodiť.

Čas prednášky: 90 minút

Cena prednášky: 120 €

Libanon - Na území Hizballáhu

Mnoho svetových štátov považuje Hizballáh za teroristickú organizáciu. Je to naozaj tak? Aká je skutočnosť? Dobrodruh Peter Gregor sa rozhodol zistiť pravdu a vydal sa do oblastí ovládaných týmto hnutím na vlastnú päsť - na pešo, stopom, či miestnou dopravou. Okrem Hizballáhu sa pozrieme na Libanon aj z výšky, a to konkrétne z najvyššieho vrcholu Qurnat As Sawda, ktorý sa týči do výšky 3088 metrov, kde sa Peter postavil ako jeden z mála Slovákov.

Čas prednášky: 60 minút

Cena prednášky: 120 €

Najvyššie vrcholy - Libanon a Irak

Dobrodruh Peter Gregor neváhal a vybral sa do málo známych pohorí, aby si preveril svoje schopnosti v krajinách, kde horská turistika bola po dlhé roky, ak nie desaťročia tabu - práve kvôli prebiehajúcim vojenským konfliktom. Zabudnite na značené trasy, horskú službu a turistické chaty! Spoločne sa vyberieme do panensky krásnej prírody v okolí kopcov Qurnat As Sawda (3088 m) a Cheekha Dar (3611 m). Očakávajte nielen krásne výhľady, ale aj vojenské stanovištia, pokec s kurdskými povstalcami a pôsobivý tanec na najvyššom bode Iraku, kde sme spolu s horolezcom Martinom Jurišom stáli ako prví Slováci.

Čas prednášky: 45 minút

Cena prednášky: 120 €

Cestovanie v konfliktných zónach

Zhrnutie zážitkov z cestovania v menej stabilných oblastiach. Okrem Iraku, Afganistanu a Somálska, spomenieme aj Kosovo, Náhorný Karabach, Severné Írsko, či večne nepokojný Izrael - Palestínu. Poskytneme rady a tipy ako prežiť cestu v zdraví, ako sa vysporiadať s kritickými situáciami a odniesť si čo najviac príjemných zážitkov.

Čas prednášky: 120 minút

Cena prednášky: 120 €Cesty a ľudia

Najkrajšie na cestovaní sú stretnutia - stretnutia s ľuďmi, ktorí robia náš pobyt v krajine jedinečným zážitkom. Bez nich by sme sa o krajine nedozvedeli to podstatné a nespoznali skutočnú kultúru. Kto cestuje s otvorenou mysľou, pritiahne k sebe aj takých ľudí. Je možné ich stretnúť aj v oblastiach, kde nie je politická situácia najlepšia, ba priam zlá? Jednoznačne áno. Príďte sa presvedčiť.


Čas prednášky: 60 minút

Cena prednášky: 120 €

WORKSHOP 

Ako sa zachovať v krízových situáciách pri cestovaní v (nielen) konfliktných oblastiach

Každý skúsenejší cestovateľ sa na cestách stretol s nebezpečnými situáciami. Ako je to však v oblastiach, kde nedávno prebiehal vojenský konflikt alebo je v krajine vyhlásený vojnový stav? Ako sa zachovať, keď vás kontroluje tajná polícia Hizballáhu? Čo robiť, ak stojíte zoči voči bande mladých palestínskych chlapcov, ktorí sú pripravení ukameňovať každého cudzinca, čo prejde okolo? To všetko a ešte viac si povieme na workshope, ktorý ste určite nezažili. Pomôžem vám konfrontovať sa s konfliktnými situáciami. Navštívil som Irak, Afganistan, či Somálsko a nie všade ma vítali s úsmevom. Príďte, teším sa na vás. 


Čas workshopu: cca 60 minút


Cena workshopu: 120 €Pre stredné školy: 60 € (v rámci Bratislavy a okolia)
Časy prednášok viem prispôsobiť vyučovacej hodine. Pre základné školy prednášky nerobím.